Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kiedy masz już profil zaufany i przygotowane dane oraz przemyślałeś kwestie dotyczące twojej firmy, następnym krokiem jest przystąpienie do rejestracji. W dniu złożenia wniosku możesz podjąć już działalność gospodarczą.

Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG) złożysz na stronie www.ceidg.gov.pl.

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA:

  • Zanim zalogujesz się pierwszy raz na stronie CEIDG, najpierw musisz  założyć nowe konto przedsiębiorcy, podpisać się profilem zaufanym i tym samym zarejestrować się w systemie CEIDG. Zrobisz to klikając tutaj.
  • Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podany przy rejestracji e-mail.
  • Teraz dopiero wejdź na www.ceidg.gov.pl., zaloguj się za pomocą profilu zaufanego i wypełnij wniosek. Podpisz się profilem zaufanym i wyślij wniosek.

Wniosek automatycznie zostaje przekazany do:

  • GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) – Twoja firma zostaje wprowadzona do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej i zostaje Ci nadany numer identyfikacyjny REGON, czyli dziewięciocyfrowy numer podmiotu gospodarki narodowej. REGON to akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej.
  • Urzędu Skarbowego – który przekaże informację o nadaniu NIP (lub jeśli go posiadałeś zweryfikuje jego poprawność), najpóźniej następnego dnia roboczego. Jeśli zdecydujesz się być płatnikiem VAT czeka Cię wizyta w US, aby dokonać zgłoszenia VAT-R. Elektronicznie zrobią to tylko przedsiębiorcy posiadający kwalifikowany podpis elektroniczny, VAT-R nie może być podpisany profilem zaufanym.
  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – dane z formularza CEIDG przekazywane są do ZUS i na ich podstawie następuje automatyczne zgłoszenie Cię  jako płatnika składek bez konieczności osobistej wizyty w ZUS-ie. Oprócz tego musisz dokonać zgłoszenia siebie jako ubezpieczonego.  Zrobisz to dołączając do wniosku załącznik w postaci wypełnionego dokumentu ZUS ZUA. Pobierz formularz ZUS ZUA  oraz instrukcję wypełnienia druku ZUS ZUA.

Możesz dołączyć również formularze ZUS ZZA – zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (instrukcja wypełnienia druku ZUS ZZA), ZUS ZIUA  – korekta danych identyfikacyjnych ubezpieczonego (instrukcja wypełnienia druku ZUS ZIUA), ZUS ZCNA – zgłoszenie danych o członkach rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (instrukcja wypełnienia ZUS ZCNA), ZUS ZWUA  – zgłoszenie utraty uprawnień ubezpieczonego (instrukcja wypełniania formularza ZUS ZWUA).

Jeśli wprowadziłeś dane w CEIDG niepoprawnie lub uległy one zmianie, powinieneś złożyć wniosek o zmianę wpisu lub zgłosić to w Urzędzie Miasta czy Urzędzie Gminy. Poprawione dane automatycznie zostaną przekazane do US, GUS oraz ZUS lub KRUS.

Rejestracja w CEIDG oraz wszelkie aktualizacje są wolne od opłat.

Uwaga!!! Po rejestracji w CEIDG prywatne podmioty przesyłają pismo oferujące płatny wpis do swoich ewidencji, które nie mają żadnego związku z CEIDG. Korzystanie z usług tego typu firm jest dobrowolną decyzją przedsiębiorcy.

Teraz nadszedł czas na zorganizowanie miejsca pracy.
Doradzimy jak wydać przeznaczone na to środki.
Pakiet sprzętu i usług dla osób otwierających własną działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *